run
2013_04_05_10_25_02.png

 

________________________

Kontakt:

stevia@stevia.eu.sk

 


 

Sledujte nás:

 

Pestovanie stévie

Pestovanie stévie nie je triviálne, lebo je to rastlinka náročná na teplo, svetlo a vlhko. Stévia sa v minulosti u nás pestovala, pretože jedine toto bolo v EÚ dovolené do konca roka 2011. Ľudia rastlinku väčšinou pestovali kvoli sladkej chuti a dnes existuje jednoduchšie riešenie - extrakty sladkej chuti zo stévie. Naše odporúčanie je, ak chcete rastlinku kvôli sladeniu, radšej si kúpte cenovo veľmi dostupný extrakt. V opačnom prípade sa treba držať tohto krátkeho návodu:

Rastlina potrebuje teplo a vlhko. Čím viac slnka a vody, tým bujnejšiu rastlinku vypestujete.

Na jar ju môžete vystaviť von. Môžete ju mať buď v kochlíku, ale môžete si vysadiť aj viac rastlín do truhlíka (samozavlažovacie truhlíky). Od začatia teplých dní ju môžete zasadiť priamo do záhrady.

Dôležité: Pravidelná zálievka, pretože ľahko vysychá. Vie prežiť aj v tieni, ale jej konáriky budú vytiahnuté, listy menšie a svetlejšie.

Listy z nej môžete zberať niekoľkokrát za rok, rýchlo dorastú.

Rastlina v našich podmienkach neprezimuje. Akonáhle teplota klesne pod nulu, hynie. Teplota sa môže pohybovať najmenej na cca 10°C. Nižšie teploty neznáša dobre. Aj v zime treba rastlinku polievať.

Rozmnožovanie: rozdelením trsu alebo odrezkami. Semená rýchlo strácajú klíčivosť (ich klíčivosť je vo všeobecnosti nízka), majú dlhšiu dobu klíčenia.

Najčastejšie sa u nás pestuje ako jednoročná rastlina, pretože nie každému sa ju podarí prezimovať.