run
2013_04_05_10_25_02.png

 

________________________

Kontakt:

stevia@stevia.eu.sk

 


 

Sledujte nás:

 

Stévia cukrová a jej účinky II

Bezkalorická stévia je výborný pomocník proti obezite a problémom s nadváhou, nakoľko jej hlavné použitie je ako sladidlo, resp. náhrada cukru. So stéviou skutočne platí: "s chuťou do chudnutia," pretože naďalej môžete jesť sladké, a pritom nemusíte prijímať obrovské množstvo kalórií.

Upozornenie! Tieto zdravotné tvrdenia sa netýkajú produktov, ktoré sú v iných sekciách tejto domény. Tieto informácie hovoria o všeobecných účinkoch Stévie cukrovej, o ktorých sa dočítate v encyklopédiách a náučnej literatúre. Na internete (napr. tu) nájdete o tomto množstvo informácií, preto by sme chceli zhrnúť niektoré fakty o stévii všeobecne.

Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na našej stránke sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch. Pokiaľ chce spotrebiteľ presné informácie podložené odbornými a vedeckými štúdiami je dôležité oboznámiť sa s nimi prostredníctvom všetkých dostupných odborných zdrojov. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny treba pred použitím vždy vopred konzultovať so svojím lekárom!

Práve klasický cukor spôsobuje nadváhu, ukladanie tukov, podporuje rast plesní a množenie parazitov v črevách.

Keďže stévia neobsahuje žiadny cukor a nemá žiadnu kalorickú hodnotu, pozitívne pomáha chudnutiu a zdravému životnému štýlu.

Stévia je vhodná ako náhrada cukru do jedál a nápojov, a preto chudnutie nemusí byť pre Vás až taký veľký problém.

Prečo stévia?

Stéviu rebaudianu Bertoni považovažujú niektorí za zázračnú rastlinu preto, že:

  • obsahuje látku (glykozid steviolu), ktorá je až 300 násobne sladšia, ako klasický cukor
  • Jej využitie ako náhradné prírodné sladidlo s nulovou kalorickou hodnotou ju predurčuje ako pomoc nielen diabetikom, ale aj pri chudnutí a redukcii nadváhy
  • Ako sladidlo dokáže upokojiť chuť na sladké a pritom nemá žiadne kalórie (na rozdiel od iných chemických sladidiel, ktoré sa radia do skupiny nízkoenergetických)
  • odbúrava chuť na sladké

Listy stévie obsahujú cca od 10 do 15 % glykozidov steviolu a jeden kilogram listov môže nahradiť 30 - 50 kilogramov cukru (záleží od obsahu glykozidov v rastline).

Ako na to?

Môžeme použiť drvené sušené listy, ale aj jednoducho pripravené extrakty. Extrakt (napr. prášok) je vhodný na pečenie a varenie jedál, do ktorých bežne ide cukor. Nemusíte hľadať špeciálne recepty so stéviou. Jednoducho ju použite namiesto cukru.

Pomáha ľuďom s nadváhou, bezpečne ju môžu konzumovať aj diabetici a ľudia s vysokým krvným tlakom či fenylketonúriou.
Ak máte radi sladký čaj, stačí do čaju pridať malinké množstvo stévie a získate sladký nápoj aj bez cukru. Glykozid steviolu je termostabilný, nemusíte sa báť, že sladkosť sa počas varenia alebo pečenia zníži.

Jeden malý rozdiel oproti klasickému cukru ale je v kysnutom ceste: v kysnutom ceste sa pridáva ku kvasniciam cukor na podporu kysnutia...tak tu ho stévia nenahradí - stévia nenapomáha kysnutiu, ale ani ho nebrzdí – glykozid stevioulu (stévia) je v tomto prípade úplne neutrálny.

odkazy

Stévia proti obezite a nadváhe